تبلیغات
حسابدار ایرانی - مقاله از امین همت بلند درباره وضعیت اشتغال حسابداران
در ماهیت رشته حسابداری می‌توان گفت که حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه‌بندی ، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌ها و مدل‌های خاص انجام می‌گیرد.
در سال‌های گذشته رشته حسابداری به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی کشورمان تبدیل شده است و روز به روز به تعداد شمار دانشجویانش در دانشگاه‌های مختلف افزوده می‌شود و بر اساس آمارها دانشجویان این رشته 10 درصد کل دانشجویان کشور را تشکیل می‌دهند.
در گفت‌وگو با بسیاری از دانشجویان حسابداری، آن‌ها داشتن بازارکار مناسب را دلیل ورود خود به این رشته بیان می‌کنند، البته این تصور آن‌ها دور از واقعیت نیست و هم‌اکنون  از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگ‌ترین کارخانه‌های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی نیازمند یک حسابدار هستند.
رشته حسابداری از جمله رشته‌هایی است که از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد و در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان این رشته مخصوصاً در دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و علمی کاربردی بسیار افزایش یافته است.
بر اساس اعلام دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1389 رشته حسابداری با تعداد تقریبی  ۲۸۵ هزار دانشجو به عنوان پرجمعیت‌ترین رشته‌های دانشگاهی کشور معرفی شد.
همچنین در سال گذشته نیز دکتر ناصر پرتوی دبیرکل انجمن حسابداری کشور در گفتگو با بازارکار عنوان کرد: از چهار میلیون دانشجوی شاغل به تحصیل در کشور بیش از 10 درصد در رشته های امور مالی و حسابداری هستند. 

■ وضعیت بیکاری فارغ‌التحصیلان حسابداری
دبیرکل انجمن حسابداری همچنین به وضعیت بیکاری فارغ‌التحصیلان این رشته نیز اشاره کرد و درباره نرخ بیکاری رشته های حسابداری گفت:  نرخ بیکاری در رشته های حسابداری در مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا صفر است ولی ممکن است در مقاطع تحصیلی کارشناسی و فوق دیپلم در حد بسیار کم وجود داشته باشد.
وی از وجود بیش از 800 هزار فارغ‌التحصیل در کشور خبر داد و گفت: بیکاری در دو مقطع ارشد و دکتری صفر است و در مقاطع پایین‌تر نزدیک به صفر است.

■ سطح مشاغل بستگی به میزان آموزش و مهارت افراد دارد
با وجود این سخنان ممکن است برای برخی از فارغ‌التحصیلان این رشته این سؤال مطرح شود که آن‌ها در چه بخشی می‌توانند مشغول فعالیت شوند؟ که در پاسخ باید گفت: امروزه فرصت‌های شغلی زیادی در زمینه حسابداری موجود است که البته سطح مشاغل بستگی به میزان آموزش و مهارت افراد دارد. 
 با این وجود در یک دسته بندی می‌توان مشاغل حسابداری را به دفترداری؛ دستیار حسابدار؛ حسابدار و حسابدار رسمی تقسیم کرد.

■ دفترداران و کمک حسابداران چه اموراتی را انجام می‌دهند؟
در این رابطه برخی از افراد با مدرک کاردانی حسابداری به عنوان دفتردار استخدام می‌شوند و افرادی نیز هستند که با دیپلم حسابداری دبیرستان نیز همان شغل را به دست می‌آورند که طبیعتاً باید مدتی توسط کارفرما آموزش داده شوند.
در این حرفه لازم است تا دفترداران حتماً چه به صورت رسمی یا به صورت تجربی در خلال کار با نرم افزارهای حسابداری آشنایی داشته باشند. این افراد معمولاً توسط شرکت‌هایی استخدام می‌شوند که نیاز یا ابزار لازم برای داشتن حسابدار را ندارند. این گونه شرکت‌ها دفتردار را برای مرتب کردن فعالیت‌های روتین مالی مانند پرداخت‌ها، ترازنامه و خریدها استخدام می‌کنند. تولید کننده های کوچک، فروشگاه های زنجیره ای، توزیع کننده‌ها، موسسات کوچک حسابداری و شرکت‌های غیر انتفاعی از جمله این شرکت‌ها هستند. 
البته کار یک دفتردار ممکن است به وسیله یک حسابدار یا یک موسسه حسابداری بازبینی و بررسی شود.
در کنار دفتردارشرکت هایی که اندازه آن‌ها به میزانی است که نیاز به یک یا دو حسابدار داشته باشند معمولاً اقدام به استخدام یک دستیار حسابدار می‌کنند تا در انجام کارها به آن‌ها کمک کند. از آن جایی که وظیفه دفتردار  مرتب کردن مسئولیت‌های مالی اساسی است پس وظیفه دستیار حسابدار تمرکز بر روی مسائل  جزئی‌تر است. مانند مسئول پرداخت‌ها، مسئول حساب‌های پرداختنی و ...می کند.

■ کسب شغل حسابدار؛ نیازمند کسب مدرک دانشگاهی
اما برای کسب شغل حسابدار افراد در اکثر موارد نیازمند کسب مدرک دانشگاهی هستند. در دانشگاه واحدهایی در زمینه حسابداری مانند حسابداری‌های مالی، صنعتی، مالیاتی، درآمد – هزینه، حسابرسی و ... به دانشجویان آموزش داده می‌شود. 
در کنار آن فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری با کسب اطلاعاتی در زمینه رفتار سازمانی، مارکتینگ، کامپیوتر، حقوق تجارت، اقتصاد و سیاست‌های تبلیغاتی و... می‌توانند به عنوان یک حسابدار در یک بانک،  شرکت تولیدی،  بیمارستان، موسسات بیمه، شرکت‌های کارگزاری یا موسسات دولتی مشغول فعالیت شوند.
بسیاری از شرکت‌ها به اندازه ای بزرگ و پیچیده هستند که نیاز به یک حسابدار تمام وقت داشته باشند و در مواقعی نیز ممکن است که فرد به صورت نیمه وقت فعالیت‌های حسابداری چندین شرکت را انجام دهد.
برخی از حسابدارن عمومی کار هستند در حالی برخی دیگر ترجیح می‌دهند در مکان‌های خاصی فعالیت داشته باشند. برای مثال اگر شما به عنوان یک حسابدار صنعتی برای یک شرکت استخدام شوید (یا مدیر مالی صنعتی) شما باید برتعداد زیادی دستیارهای بهایاب (در سیستم حسابداری صنعتی) که با شما برای بهایابی محصولات تولید شده، تخمین بهای تولید برای تعیین قیمت فروش محصولات جدید و ردیابی مواد دستمزد و سربارهمکاری می‌کنند، نظارت کنید.
یا ممکن شما مسئولیت آنالیز حساب‌های زیاد عمومی قانونی شرکت و تراز حساب‌ها و تهیه صورت‌های مالی شرکت را منطبق با اصول پذیرفته حسابداری را بر عهده داشته باشید. همچنین شما باید بر کار دستیاران حسابداری حساب‌های پرداخت نظارت کنید. برای این نوع حسابداری باید به شما عناوینی همچون حسابدار ارشد،  حسابدار شرکت، مدیر حسابداری، مدیر کنترل شرکت و ... داده شود.
اما به طور کلی می‌توان این مشاغل را به صورت ذیل دسته بندی کرد:
حسابداری مالی: در کلیه شرکت‌ها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.
حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی.
حسابداری دولتی : در کلیه سازمان‌ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.
حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.
حسابداری بیمه : در مؤسسات بیمه .
حسابداری بانک‌ها : در شعبه‌ها و سرپرستی بانک‌ها .
در کنار این مشاغل حسابداران رسمی نیز هستند که در ایران برای شرکت در آزمون حسابداران رسمی متقاضیان باید حداقل مدرک لیسانس و شش سال سابقه کار  داشته باشند که شرایط و ویژگی‌های آن در سایت جامعه حسابداران  رسمی درج شده است.

■ رازداری و منظم بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های حسابداران
در پایان ذکر این نکته ضروریست که علاقمندان ورود به این حرفه توجه داشته باشند که داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل دانش آموزان رشته ریاضی در این رشته موفق‌تر هستند. البته این بدان معنا نیست که دانش آموزان رشته علوم انسانی قادر به ادامه تحصیل در رشته حسابداری نیستند بلکه باید تلاش کنند تا از دانش ریاضی خوب و یا حداقل متوسطی برخوردار باشند.
البته برخلاف این جملات که می‌گویند «رشته حسابداری و امور مالی یک رشته خشک است» اما، وقتی با این رشته‌ها و فارغ‌التحصیلان آن آشنا می‌شویم این جملات به شدت رنگ می‌بازد و در می‌یابیم که گرچه به دلیل حساسیت و اهمیت این رشته‌ها ممکن است این رشته‌ها با حساب و کتاب دقیق و ظاهراً خشک و غیرمنعطف به نظر آید ولی فارغ‌التحصیلان آن لزوماً اینگونه نیستند و افرادی هستند که شبانه روز برای سلامت و شفافیت  اداری و  مالی و همچنین توسعه اقتصادی و مالی کشور تلاش می‌کنند.
همچنین یک حسابدار باید بتواند به خوبی گزارش کارهای خود را ارائه دهد. بنابراین باید در ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد. این ویژگی به خصوص در سطوح بالاتر این رشته یعنی حسابرسی و مدیریت مالی اهمیت بسیاری دارد.
دانشجوی حسابداری باید صادق و رازدار باشد چون در آینده تمام اسناد و مدارک یک سازمان را در اختیار دارد و اگر فرد رازدار و در کل با اخلاقی نباشد لطمات زیادی به آن شرکت و در نهایت به جامعه وارد می‌آورد  و بالاخره یک حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر و تحول باید خلاق، مبتکر، صبور و منضبط باشد.

امین بلندهمت

برگرفته از سایت ایران مدرس
طبقه بندی: وضعیت اشتغال رشته حسابداری، 
دنبالک ها: سایت ایران مدرس،  

تاریخ : پنجشنبه 7 خرداد 1394 | 10:16 | نویسنده : سید حسین رضوی | نظرات

  • paper | پاپو مارکت | بک لینک